Navzdory rostoucí oblibě investic důvěřují Češi i nadále nejvíce spořicím účtům. Loni je za nejvhodnější volbu pro uložení peněz považovalo 35 % lidí, letos je to již 37 %. Tento trend podporují rekordní úrokové sazby na konzervativních finančních produktech. Klesá však počet lidí, kteří drží peníze v hotovosti nebo na běžných účtech. I přes všechny tyto skutečnosti však v Česku investuje již polovina Čechů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Generali Investments CEE k projektu Lví podíl.
„Poslední čtyři roky byly pro české investory z ekonomického hlediska velmi turbulentní. Obliba investování začala u Čechů hned po koronavirové krizi v roce 2021, tehdy začala nově investovat více než pětina z nich. Další změny přišly hned v roce 2022, a to v důsledku vypuknutí války na Ukrajině, kdy se o své úspory obávalo 62 % Čechů. Pokračovala rekordní inflace či výše cen energií, které donutily Čechy více přemýšlet nad správou svých financí, a zejména díky těmto událostem se Češi pomalu učí investovat,“ dodává Petr Mederly, obchodní ředitel Generali Investments CEE.
Mladí zatím na důchod nespoří
V přístupu k zabezpečení na důchod panují rozdíly mezi mladými a staršími Čechy. Téměř polovina mladých se na důchod nepřipravuje vůbec, neboť je penze z jejich pohledu příliš daleko. Oproti tomu starší ročníky potřebu spořit na důstojné stáří vnímají intenzivněji. Pokud se na důchod nepřipravují, pak je to hlavně z důvodu nedostatku finančních prostředků.
Jak se připravit na důchod?
1) Začněte co nejdříve 2) Odkládejte alespoň 10 % svého hrubého příjmu 3) Zkuste investování 4) Investujte do ověřených fondů 5) Investujte svým dětem – čím dříve, tím lépe
|
„Češi na důchod spoří až v momentě, kdy se penze blíží. To spolu s preferencí konzervativních spořicích produktů nepředstavuje nejšťastnější strategii. Z hlediska přípravy na důchod jsou dynamické investiční instrumenty nejvhodnější a nejmladší ročníky z nich díky dlouhému investičnímu horizontu mohou vytěžit nejvíce. Výnosový potenciál dynamických instrumentů vysoce překračuje tradiční spořicí produkty, a zároveň nabízí možnost diverzifikace rizika do různých aktiv a tím dokážou zajistit výnosy pro investory i v období ekonomických výkyvů a nejistoty,“ uvádí Petr Mederly.
Mezi mladými jsou investice do fondů nejpopulárnější formou přípravy na důchod. Preferuje je více než 33 % z nich. Naopak, nejméně je láká stavební spoření či životní spoření. Ty volí pouze 5 % mladých. Zatímco u padesátníků a šedesátníků tyto instrumenty uvedlo 38 % respondentů.
Pojistěte se na stáří investováním do fondů
Dle expertů Generali Investments CEE k zajištění důstojného stáří již nestačí pouze spořit, ale je nutné akceptovat nezbytné investiční riziko spojené s kolísáním investic. Vhodnou příležitostí jsou diverzifikované akciové a nemovitostní fondy.
„Velmi dobrou volbou je například Generali Fond globálních značek. Ten je vhodný také pro začínající investory, kteří se rozhodli uložit své finance minimálně na dobu 8 let. Podílníci prostřednictvím fondu investují do akcií firem, které vlastní nejhodnotnější globální značky. Jedná se o značky, které jsou každodenní součástí spotřeby lidí z celého světa a prokázaly svou odolnost vůči výkyvům hospodářského cyklu a finančním krizím,“ uvádí Petr Mederly.
Dalším vhodným doplňkem investičního portfolia pak může být například Generali Fond realit, který investuje primárně do nemovitostí v České republice. Podílníci profitují z investic do bytových domů, obchodních center, administrativních budov a dalších nemovitostí za situace, kdy vysoké ceny nemovitostí a drahé hypotéky činí přímé vlastnictví nemovitostí hůře dostupné.