2/4/2025

#DOSEDLA: Co má být součástí tvé "dílničky"?

V Česku máme naštěstí dost cyklistických servisů a ve většině z nich pracují lidé, kteří své práci rozumí. Nicméně je příjemné, když se můžeš vyhnout návštěvě opravny. Často se totiž stane, že si tam kolo nechají pár dní, a ty tak nemůžeš jezdit. Proto se teď podíváme na základní údržbu kola a co k ní budeš potřebovat, aby tě nic nebrzdilo v rozletu.

Autor
Autor: Road Classics 3 minuty čtení
ROAD CLASSICS HUB Edukace Servis

Péče o pláště

Pláště jsou na kole spotřebním zbožím, které ti při pravidelné jízdě vydrží maximálně jednu sezónu, a tak je potřeba je měnit. Je jasné, že budeš potřebovat domácí pumpu s manometrem. Věř, že dofukovat kolo příruční pumpičkou, kterou s sebou vozíš na vyjížďku, je otrava a jen nouzové řešení pro dojetí domů. Nafouknout plášť na obvyklý tlak je malou pumpičkou velmi náročné.

K výměně pláště a duše potřebuješ ještě tzv. montpáky. Jde skutečně o krátké páčky, pomocí kterých sundáš plášť. Vyber si pokud možno kvalitnější verzi, protože levné se mohou snadno zlomit. Nakonec jich spotřebuješ víc a vyjde tě to dráž.

Seřízení kola a péče o řetěz

Kolo je docela jednoduchý stroj, který drží pomocí imbusových šroubů. Teoreticky si vystačíš s příručním imbusovým nářadím, které se hodí mít s sebou i na vyjížďkách. Není od věci si koupit sadu imbusových klíčů, s nimiž se ti bude doma snadno manipulovat.

V době karbonových rámů má každý kvalitní produkt uvedený utahovací moment jeho šroubů. Jde třeba o sedlovku, řídítka apod. Nasnadě je tedy pořízení i momentového klíče, ať máš jistotu, že je vše správně seřízené.

Pro některé úkony se hodí i plochý šroubovák, který máš ale už s velkou pravděpodobností doma. Dost ti může pomoci klíč o velikosti 15, díky kterému sundáš pedály. Nikdy nevíš, kdy budeš chtít s kolem odletět nebo si přendat pedály na jiný stroj. Pedály lze také sundat imbusovým klíčem vel. 8, jen někdy to jde velmi ztuha.

V rámci příručních imbusových nářadí najdeš i takové, které mají nýtovač na řetěz. Na silnici se tento problém nestává tak často jako na bajku, ale i tak se to určitě hodí. Nové řetězy se většinou nasazují pomocí tzv. rychlospojky, kterou zmáčkneš kleštičkami. Za pár set korun pořídíš sadu s nýtovačem, kleštičkami a kartáčkem na čištění řetězu.

Čistota – půl zdraví

Čisté kolo lépe vypadá, lépe jede a lépe funguje. Jak ho ale udržet v čistotě? Pokud máš domek se zahradní hadicí, dost se ti uleví, ale vystačíš si i s kýblem, hadrem a nějakým kartáčem. K očistě ti velmi pomohou speciální prostředky, vyrábí je například značka Cyklostar. Vyplatí se nákup koncentrátu, který zředíš dle návodu s vodou. Vyrábějí se i přípravky přímo v nádobě, ale vyjdou dráž.

Následně najdi nějakou prázdnou nádobku s rozprašovací koncovkou. Pro muže rozhodně není ostuda, když se zeptají svých drahých poloviček.

Kolo umísti na místo, kde nebude vadit špína a kde ho můžeš opřít. Připrav si hadr, nádobku s přípravkem, kýbl s teplou vodou a mazání na řetěz. O něm ještě bude řeč. Nejdříve na celé kolo nanes přípravek, nech pár minut působit a následně kolo otři nebo opláchni. Přípravek zajistí, že nečistoty půjdou snadněji dolů. Přípravek můžeš nanést i na řetěz, který otřeš už zmiňovaným kartáčem. Jiný úzký kartáč využiješ na mezery na kazetě.

V případě silničky pak stačí už jen namazat řetěz, ať všechno šlape, jak má. Fajnšmekři mají dva řetězy a používají na ně vosk, přičemž je po každém mytí mění, ale začátečníkovi stačí standardní olej na řetěz. Existuje několik druhů, ale těžko určíme, který funguje nejlépe. Po nanesení oleje ho nech pár minut zaschnout a můžeš vyrazit. Kdybys potřeboval jet hned, použij sprej na řetěz.

Seznam dílničky, která ti ušetří hodně času a peněz: